neděle 4. listopadu 2012

Kréta 3

Konečným cílem cesty ze severu na jih Kréty ( se zastaveními v jeskyni a klášteře) byl ostrov s růžovým pískem. Elafonisi (Jelení ostrov) je malý ostrov ležící asi 400 metrů jihozápadně od Kréty, necelých 80km od Chanie. Jde o chráněnou přírodní rezervaci. Pláž Elafonisi je jedním z evropských unikátů.Občas jsou používány fráze “evropské Tichomoří“ a “ráj na zemi“.
I když se používá výraz pláž, jedná se u Elafonisi vlastně o přírodní útvar – spojení mezi Krétou a ostrůvkem Elafonisi.Toto spojení je asi 500 metrů široké a 400 metrů dlouhé a vyznačuje se tím, že celá je to jedna velká písečná pánev s hloubkou okolo 10 – 40 centimetrů. Nejhlubším místem mezi Krétou a Elafonisi je malý podvodní “kanál“, který spojuje severní a jižní část pláže, avšak i tento kanál bývá hluboký maximálně tak 1 – 1,2 metru. Pokud tedy není extrémní vítr nebo vlny, lze z pobřeží Kréty na ostrov Elafonisi bez problémů přejít. (čerpáno z  Řecko v detailech)
Jih Kréty omývá Libyjské moře, je o 2°C chladnější než moře na severu a také má větší salinitu

Po písku a kamení se nadalo přecházet bosou nohou, přesto - mezi puklinou v kameni vyrůstá zeleň

Ostrov je v pozadí, tam jsme se raději nevypravili... vedro bylo úmorné, stín daleko a  davy lidí přesunující se na ostrůvek. Odměnou nám byl klid a stín v jalovcích.

Plody jalovce

Elafonisi se také říká "růžová pláž" - písek má opravdu narůžovělou barvu


V rozpáleném písku rostou jalovce, mezi kameny kvetou drobné keříčky s fialovými kvítky

Žádné komentáře:

Okomentovat